هر ایرانی ۱۲ ساله، دو دندان آسیب‌دیده دارد

 به گزارش فارس، سعید عسگری دبیر شورای سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت در همایش کنترل عفونت در دندانپزشکی با محوریت خودمراقبتی اظهار کرد: بررسی که دو سال پیش توسط وزارت بهداشت در رابطه با برخی شاخص‌های دندانپزشکی در کشور صورت گرفت نشان داده شد که شاخص DMFT (پوسیدگی، پر شدگی و بی دندانی) ایران در بین افراد 12 ساله رقمی در حدود 2 است در حالی که برخی اعلام می‌کردند این رقم افزایش پیدا کرده است.

عسگری تصریح کرد: نتایج این بررسی که به طور کامل در آینده‌ای نزدیک منتشر خواهد شد نشان می‌دهد که در سال‌های گذشته شاخص DMFT افزایش نداشته است.

وی افزود: با این وجود که رقم 2 برای این شاخص در سال‌های پیش افزایش نیافته است همزمان نشانگر این موضوع است که ما در سال‌های گذشته در حوزه ارتقای سلامت ضعیف عمل کرده‌ایم و اگر بنا باشد در آینده وضعیت کارکرد نظام سلامت را بسنجیم باید با بررسی این شاخص‌ها ببینم که نظام سلامت موفق بوده است یا خیر.

عسگری تصریح کرد: با این آمار می‌توان افراد را از شعارزدگی برحذر داشت. ضمن اینکه این شاخص‌ها و بررسی آنها موفقیت یا شکست دولت در سیاست‌های خود را نشان می‌دهد.

دبیر شورای سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت گفت: دولت به دنبال ارتقای سلامت است و آموزش و پژوهش را عامل رشد اصلی این ارتقا می‌داند بنابر این آموزش و پژوهشی که مشکل سلامت را حل نکند به خودی خود دارای ارزش نیست چرا که باید اصالت‌مدار بوده و به سمت سلامت مردم حرکت کند.

عسگری سلامت مردم را یکی از مهمترین اهداف دولت در سال گذشته دانست و گفت: وزیر بهداشت به عنوان فرد مسئول سلامت مردم، خود را موظف به حرکت در مسیر برنامه‌های سلامت‌مدار می‌داند.

دبیر شورای سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت افزود: در تلاش هستیم از انجمن‌های تخصصی در راستای آموزش، ارزیابی آموزش استفاده کنیم و در این راستا به انجمن‌های تخصصی این فرصت را می‌دهیم تا دانشکده‌های دندانپزشکی را رتبه‌بندی کنند چرا که در غرب انجمن‌های علمی مسئول برگزاری آزمون‌های برد تخصصی هستند.

/ 0 نظر / 19 بازدید